Filtr: uwzględnij nazwę hosta – Google Analytics

06/09/2019 (aktualizacja: 23/09/2019)
  • Czas czytania: 3 min
5,0 rating
5 (3 ocen)

Filtry w Google Analytics są używane w widokach danych i pomagają między innymi ograniczać ruch. Przykładowo, można je stosować w celu wykluczenia niechcianego ruchu, dzięki czemu zbierane dane będą bardziej realne.

Zastosowanie filtra – uwzględnij nazwę hosta

Filtr uwzględniający nazwę hosta pozwala zawęzić ruch tylko do danych pochodzących z określonej domeny lub subdomeny. Dzięki temu taki filtr ma wiele zastosowań.

Odfiltrowanie ruchu typu SPAM – ruch z zewnętrznych serwisów np. web.archive.org (archiwalna wersja strony), czy webcache.googleusercontent.com (cache strony). Domyślnie tego typu ruch będzie rejestrowany na koncie GA wpływając tym samym negatywnie na jakość danych.

Wykluczenie ruchu z subdomen testowych – takich jak np. dev.domena.pl, czy test.domena.pl, na których testowana jest nowa wersja serwisu. Wprowadzając nowe rozwiązania w serwisie często zachodzi potrzeba ich przetestowania na wersji deweloperskiej, na której może być dodany ten sam kod śledzący GA. W takiej sytuacji, aby nie martwić się o ruch pochodzący z domen testowych wystarczy skorzystać z filtra uwzględniającego daną nazwę hosta.

Śledzenie w wielu domenach – gdy zachodzi potrzeba skorzystania z tego samego kodu śledzenia (usługi GA) do monitorowania ruchu w wielu domenach, np. domena-abc.pl i domena-xyz.pl. Przy domyślnej konfiguracji Google Analytics, ruch pochodzący z obu domen będzie agregowany. Utrudni to znacząco analizę danych, z tego powodu zalecane jest utworzenie dedykowanych widoków rozdzielenie ruchu przy pomocy filtrów uwzględniających nazwę hosta.

Utworzenie filtra – uwzględnij nazwę hosta

Krok 1. Przejdź do sekcji Administracja
Krok 2. Wybierz odpowiedni widok
Krok 3. Na poziomie widoku danych kliknij w Filtry
Krok 4. Następnie kliknij Dodaj filtr
  • Nazwa filtru: Uwzględnij ruch tylko z domena.pl
  • Typ filtra: Niestandardowy > Uwzględnij
  • Pole filtru: Nazwa hosta
  • Wzorzec filtru:
    ^(www\.)?domena\.pl$

Google Analytics - filtr uwzględnij nazwę hosta

Krok 5. Kliknij Zapisz

Od tego momentu w wybranym widoku uwzględniany będzie tylko ruch z domena.pl lub www.domena.pl.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Oskar Chęciak
Oskar Chęciak
Interesuje się szeroko pojętymi zagadnieniami związanymi z marketingiem oraz internetem. Szczególną uwagę przykłada do analityki internetowej, optymalizacji różnych procesów oraz pozycjonowania. Z zamiłowania tworzy strony internetowe oraz programuje.

Podobne wpisy