Co to jest adres IP?

Co to jest adres ip

Adres IP to unikalny adres identyfikujący urządzenie w Internecie lub w sieci lokalnej. IP oznacza "Protokół internetowy", który jest zbiorem zasad regulujących format danych przesyłanych przez Internet lub sieć lokalną.

Zasadniczo adresy IP są identyfikatorem, który umożliwia przesyłanie informacji między urządzeniami w sieci: Zawierają informacje o lokalizacji i udostępniają urządzenia do komunikacji. Internet potrzebuje sposobu na rozróżnienie między różnymi komputerami, routerami i stronami internetowymi. Adresy IP są tego sposobem i stanowią istotną część działania Internetu.

Adres IP jest ciągiem liczb oddzielonych kropkami. Adresy IP są wyrażone w postaci zestawu czterech liczb — przykładowym adresem może być 192.158.1.38. Każda liczba w zestawie może wynosić od 0 do 255. Tak więc pełny zakres adresów IP wynosi od 0.0.0.0 do 255.255.255.255.

Adresy IP nie są przypadkowe. Są one matematycznie produkowane i przydzielane przez Internet Assigned Numbers Authority (IANA), oddział Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN). ICANN jest organizacją non-profit, która została założona w Stanach Zjednoczonych w 1998 roku, aby pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa Internetu i umożliwić jego wykorzystanie przez wszystkich.

Za każdym razem, gdy ktoś rejestruje domenę w Internecie, przechodzi przez rejestratora nazw domen, który płaci niewielką opłatę na rzecz ICANN za rejestrację domeny.

Co to IP i jak działają adresy IP?

Jeśli chcesz zrozumieć, dlaczego dane urządzenie nie łączy się w sposób oczekiwany lub chcesz rozwiązać problem, dlaczego sieć może nie działać, pomaga zrozumieć, jak działają adresy IP.

Protokół internetowy działa w taki sam sposób jak każdy inny język, komunikując się przy użyciu wytycznych SET do przekazywania informacji. Wszystkie urządzenia wyszukują, wysyłają i wymieniają informacje z innymi podłączonymi urządzeniami przy użyciu tego protokołu. Mówiąc w tym samym języku, każdy komputer w dowolnym miejscu może ze sobą rozmawiać.

Używanie adresów IP zazwyczaj odbywa się za kulisami. Proces ten działa w następujący sposób:

 1. Urządzenie pośrednio łączy się z Internetem, łącząc się najpierw z siecią połączoną z Internetem, co następnie daje urządzeniu dostęp do Internetu.
 2. Gdy jesteś w domu, sieć ta prawdopodobnie będzie Twoim dostawcą usług internetowych (ISP). W pracy będzie to Twoja sieć firmowa.
 3. Twój adres IP jest przypisany do urządzenia przez usługodawcę internetowego.
 4. Twoja aktywność internetowa przechodzi przez ISP i kieruje ją z powrotem do Ciebie, używając adresu IP. Ponieważ zapewniają dostęp do Internetu, ich rolą jest przypisanie adresu IP do urządzenia.
 5. Adres IP może jednak ulec zmianie. Na przykład włączenie lub wyłączenie modemu lub routera może spowodować jego zmianę. Możesz też skontaktować się z usługodawcą internetowym, który może zmienić to za Ciebie.
 6. Gdy jesteś poza domem, na przykład w podróży, a zabierasz urządzenie ze sobą, domowy adres IP nie jest dostarczany wraz z Tobą. Dzieje się tak dlatego, że będziesz korzystać z innej sieci (Wi-Fi w hotelu, na lotnisku, w kawiarni itp.), aby uzyskać dostęp do Internetu i będziesz korzystać z innego (i tymczasowego) adresu IP, przypisanego Ci przez dostawcę usług internetowych hotelu, lotniska lub kawiarni.

Co to jest adres IP i jakie są typy adresów IP?

Istnieją różne kategorie adresów IP, a w każdej kategorii różne typy.

Konsumenckie adresy IP

Każda osoba lub firma z planem usług internetowych będzie miała dwa typy adresów IP: Prywatne adresy IP i publiczny adres IP. Terminy publiczne i prywatne odnoszą się do lokalizacji w sieci – to znaczy prywatny adres IP jest używany wewnątrz sieci, podczas gdy publiczny jest używany poza siecią.

Prywatne adresy IP

Każde urządzenie, które łączy się z siecią internetową, ma prywatny adres IP. Dotyczy to komputerów, smartfonów i tabletów, a także wszelkich urządzeń obsługujących technologię Bluetooth, takich jak głośniki, drukarki lub inteligentne telewizory. Wraz z ze wzrostem znaczenie sieci, liczba prywatnych adresów IP, które masz w domu, prawdopodobnie rośnie.

Router potrzebuje sposobu identyfikacji tych elementów oddzielnie, a wiele elementów wymaga sposobu ich rozpoznawania. Dlatego router generuje prywatne adresy IP, które są unikalnymi identyfikatorami każdego urządzenia, które różnicują je w sieci.

Publiczne adresy IP

Publiczny adres IP jest głównym adresem powiązanym z całą siecią. Każde podłączone urządzenie ma swój własny adres IP, ale są one również zawarte w głównym adresie IP sieci. Jak opisano powyżej, publiczny adres IP jest przekazywany routerowi przez dostawcę usług internetowych. Zazwyczaj dostawcy usług internetowych mają dużą pulę adresów IP, które dystrybuują swoim klientom. Publiczny adres IP to adres sieci, którego wszystkie urządzenia spoza sieci internetowej będą używać do rozpoznawania sieci.

Publiczne adresy IP występują w dwóch formach – dynamicznym i statycznym.

Dynamiczne adresy IP

Dynamiczne adresy sieciowe IP zmieniają się automatycznie i regularnie. Dostawcy usług internetowych kupują dużą pulę adresów IP i przydzielają je automatycznie swoim klientom. Okresowo przydzielają je ponownie i umieszczają starsze adresy IP z powrotem w puli, które mają być używane przez innych klientów.

Uzasadnieniem tego podejścia jest generowanie oszczędności kosztów dla ISP. Zautomatyzowanie regularnego przenoszenia adresów IP oznacza, że nie muszą wykonywać konkretnych czynności w celu przywrócenia adresu IP klienta, jeśli na przykład przeniesie się do domu. Istnieją również korzyści związane z bezpieczeństwem, ponieważ zmiana adresu IP utrudnia przestępcom włamanie się do interfejsu sieciowego.

Statyczne adresy IP

W przeciwieństwie do dynamicznych adresów IP, adresy statyczne pozostają spójne. Gdy sieć przypisuje adres IP, pozostaje on taki sam. Większość osób prywatnych i firm nie potrzebuje statycznego adresu IP, ale dla firm, które planują hostować własny serwer, ważne jest posiadanie go. Dzieje się tak, ponieważ statyczny adres IP zapewnia, że powiązane z nim strony internetowe i adresy e-mail będą miały spójny adres IP — co jest istotne, jeśli chcesz, aby inne urządzenia były w stanie znaleźć je konsekwentnie w sieci.

Jak wyszukiwać adresy IP i numery IP?

Najprostszym sposobem sprawdzenia publicznego adresu IP routera jest wyszukiwanie zapytania „Jaki jest mój IP adres?” w Google. Wyszukiwarka pokaże Ci odpowiedź na górze strony.

Inne strony internetowe będą wyświetlać te same informacje: Mogą zobaczyć Twój publiczny adres IP, ponieważ odwiedzając witrynę, router wysłał żądanie i tym samym ujawnił informacje. Strona IPLLocation idzie dalej, pokazując nazwę dostawcy usług internetowych i miasta.

Ogólnie rzecz biorąc, można otrzymać tylko przybliżenie lokalizacji przy użyciu tej techniki - gdzie jest dostawca, ale nie rzeczywistej lokalizacji urządzenia. Jeśli to robisz, pamiętaj, aby wylogować się również ze swojej sieci VPN. Uzyskanie rzeczywistego fizycznego adresu lokalizacji dla publicznego adresu IP zazwyczaj wymaga złożenia nakazu wyszukiwania do dostawcy usług internetowych.

Znalezienie prywatnego adresu IP różni się w zależności od platformy:

W systemie Windows:

 • Użyj wiersza polecenia.
 • Wyszukaj „cmd” (bez cudzysłowów) za pomocą wyszukiwania systemu Windows
 • W wyświetlonym oknie podręcznym wpisz „ipconfig” (bez cudzysłowów), aby znaleźć informacje.

Na komputerze Mac:

 • Przejdź do „Preferencje systemowe”
 • Wybierz sieć – a informacje powinny być widoczne.

W telefonie iPhone:

 • Przejdź do menu Ustawienia
 • Wybierz opcję Wi-Fi i kliknij przycisk „i” w kółku () obok sieci, w której się znajdujesz — adres IP powinien być widoczny na karcie DHCP.

Jeśli chcesz sprawdzić adresy IP innych urządzeń w sieci, przejdź do routera. Sposób uzyskiwania dostępu do routera zależy od marki i używanego oprogramowania. Ogólnie rzecz biorąc, aby uzyskać do niego dostęp, należy wpisać IP adres bramy routera w przeglądarce internetowej w tej samej sieci.

Stamtąd będziesz musiał przejść do czegoś takiego jak „podłączone urządzenia”, które powinny wyświetlić listę wszystkich urządzeń aktualnie lub ostatnio podłączonych do sieci — w tym ich adresów IP.

Zagrożenia związane z bezpieczeństwem adresów IP

Cyberprzestępcy mogą korzystać z różnych technik, aby uzyskać adres IP. Dwa z najczęstszych są socjotechnika i stalking online.

Atakujący mogą wykorzystać socjotechnikę, aby oszukać Cię w ujawnieniu Twojego adresu IP. Na przykład, mogą znaleźć Cię za pośrednictwem Skype lub podobnej aplikacji do obsługi wiadomości błyskawicznych, która używa adresów IP do komunikacji. Jeśli czatujesz z nieznajomymi przy użyciu tych aplikacji, ważne jest, aby pamiętać, że mogą zobaczyć Twój adres IP. Atakujący mogą użyć narzędzia Skype Resolver, gdzie mogą znaleźć Twój adres IP z Twojej nazwy użytkownika.

Online stalking

Przestępcy mogą śledzić Twój adres sieci IP, po prostu prześladując Twoją aktywność online. Każda liczba aktywności online może ujawnić Twój adres IP, od grania w gry wideo po komentowanie na stronach internetowych i forach.

Po uzyskaniu adresu IP osoby atakujące mogą przejść do witryny śledzenia adresu IP, takiej jak whatismyipaddress.com, wpisać go, a następnie uzyskać wyobrażenie o lokalizacji. Mogą one następnie odsyłać inne dane open source, jeśli chcą sprawdzić, czy adres IP jest powiązany z konkretnie użytkownikiem.

Następnie mogą korzystać z LinkedIn, Facebook lub innych sieci społecznościowych, które pokazują, gdzie mieszkasz, a następnie sprawdzić, czy odpowiada to danemu obszarowi.

Jeśli stalker Facebooka wykorzystuje atak phishingowy przeciwko osobom o Twoim imieniu do zainstalowania szpiegującego złośliwego oprogramowania, adres IP powiązany z Twoim systemem prawdopodobnie potwierdzi Twoją tożsamość.

Jeśli cyberprzestępcy znają Twój adres IP, mogą przeprowadzić ataki na Ciebie, a nawet podszywać się pod Ciebie. Ważne jest, aby być świadomym zagrożeń i jak je łagodzić. Zagrożenia obejmują:

Pobieranie nielegalnych treści przy użyciu adresu IP

Hakerzy są znani z używania zhakowanych adresów IP do pobierania nielegalnych treści i niczego innego, czego nie chcą, aby zostały do nich przypisane. Na przykład, korzystając z tożsamości adresu IP, przestępcy mogą pobierać pirackie filmy, muzykę i filmy, co naruszyłoby warunki korzystania z Twojego dostawcy usług internetowych, a znacznie poważniej treści związane z terroryzmem lub pornografią dziecięcą. Może to oznaczać, że – bez własnej winy – możesz przyciągnąć uwagę organów ścigania.

Śledzenie lokalizacji

Jeśli znają Twój adres IP, hakerzy mogą wykorzystać technologię geolokalizacji do identyfikacji Twojego regionu, miasta i stanu. Muszą tylko zrobić trochę więcej kopania w mediach społecznościowych, aby zidentyfikować swój dom i potencjalnie włamać go, gdy wiedzą, że jesteś daleko.

Bezpośrednio atakując sieć

Przestępcy mogą bezpośrednio atakować Twoją sieć i przeprowadzać różne ataki. Jednym z najbardziej popularnych jest atak DDoS (rozproszona odmowa usługi). Ten rodzaj cyberataku występuje, gdy hakerzy używają wcześniej zainfekowanych maszyn do generowania dużej liczby żądań zalewania docelowego systemu lub serwera.

Stwarza to zbyt duży ruch dla serwera, co powoduje zakłócenia usług. Zasadniczo, to zamyka Internet. Chociaż atak ten jest zwykle uruchamiany przeciwko firmom i usługom gier wideo, może on wystąpić przeciwko osobie, choć jest to znacznie mniej powszechne. Gracze online są szczególnie narażeni na to ryzyko, ponieważ ich ekran jest widoczny podczas transmisji strumieniowej (na której można znaleźć adres IP).

Hacking do urządzenia

Internet wykorzystuje porty, a także adres IP do połączenia. Na każdy numer IP są tysiące portów, a haker, który zna Twój adres sieci IP, może wypróbować te porty, aby wymusić połączenie. Na przykład mogą przejąć telefon i ukraść informacje. Jeśli przestępca uzyska dostęp do urządzenia, może zainstalować na nim złośliwe oprogramowanie.

Jak chronić i ukryć swój adres IP?

Ukrywanie adresu IP jest sposobem na ochronę danych osobowych i tożsamości online. Dwa podstawowe sposoby ukrycia adresu IP to:

 • Korzystanie z serwera proxy
 • Korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej (VPN)

Serwer proxy to serwer pośredniczący, przez który jest kierowany ruch:

 • Odwiedzane serwery internetowe widzą tylko adres sieciowy IP tego serwera proxy, a nie numer IP użytkownika.
 • Gdy serwery te wysyłają informacje z powrotem do Ciebie, trafiają do serwera proxy, który następnie kieruje je do Ciebie.

Wadą serwerów proxy jest to, że niektóre usługi mogą szpiegować Ciebie - więc musisz mu zaufać. W zależności od tego, którego z nich używasz, mogą również wstawiać reklamy do przeglądarki.

VPN oferuje lepsze rozwiązanie:

 • Po podłączeniu komputera lub smartfona lub tabletu do sieci VPN urządzenie działa tak, jakby znajdowało się w tej samej sieci lokalnej, co VPN.
 • Cały ruch sieciowy jest wysyłany przez bezpieczne połączenie z VPN.
 • Ponieważ komputer zachowuje się tak, jakby znajdował się w sieci, można bezpiecznie uzyskać dostęp do lokalnych zasobów sieciowych nawet w innym kraju.
 • Możesz również korzystać z Internetu tak, jakby byłeś obecny w lokalizacji VPN, co ma zalety, jeśli korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi lub chcesz uzyskać dostęp do stron internetowych z blokadą geograficzną.

Kiedy należy korzystać z VPN?

Korzystanie z VPN ukrywa Twój adres sieci IP i przekierowuje Twój ruch przez oddzielny serwer, dzięki czemu jest on znacznie bezpieczniejszy dla Ciebie w Internecie. Sytuacje, w których możesz korzystać z VPN, obejmują:

Podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi

W przypadku korzystania z publicznej sieci Wi-Fi, nawet chronionej hasłem, wskazane jest użycie VPN. Jeśli haker znajduje się w tej samej sieci Wi-Fi, łatwo jest im przechwycić dane. Podstawowe zabezpieczenia stosowane przez przeciętną publiczną sieć Wi-Fi nie zapewniają solidnej ochrony przed innymi użytkownikami tej samej sieci.

Korzystanie z VPN doda dodatkową warstwę bezpieczeństwa do danych, zapewniając ominięcie publicznego dostawcy usług internetowych Wi-Fi i szyfrując całą komunikację.

Podczas podróży

Jeśli podróżujesz do innego kraju – na przykład do Chin, gdzie strony takie jak Facebook są zablokowane – VPN może pomóc Ci uzyskać dostęp do usług, które mogą nie być dostępne w tym kraju.

VPN często pozwala na korzystanie z usług przesyłania strumieniowego, do których zapłaciłeś i do których masz dostęp w swoim kraju, ale nie są one dostępne w innym z powodu problemów z prawami międzynarodowymi. Korzystanie z VPN może umożliwić korzystanie z usługi tak, jakbyś był w domu. Podróżni mogą być również w stanie znaleźć tańszy lot podczas korzystania z VPN, ponieważ ceny mogą się różnić w zależności od regionu.

Podczas pracy zdalnej

Jest to szczególnie istotne w świecie po pandemii COVID, gdzie wiele osób pracuje zdalnie. Często pracodawcy wymagają korzystania z sieci VPN w celu zdalnego dostępu do usług firmy ze względów bezpieczeństwa. Sieć VPN, która łączy się z serwerem w biurze, może zapewnić Ci dostęp do wewnętrznych sieci firmowych i zasobów, gdy nie jesteś w biurze. To samo może zrobić dla sieci domowej, gdy jesteś poza domem.

Kiedy chcesz po prostu trochę prywatności

Nawet w zaciszu własnego domu, korzystając z Internetu do codziennych celów, korzystanie z VPN może być dobrym pomysłem. Za każdym razem, gdy odwiedzasz stronę internetową, serwer, z którym łączysz się, loguje Twój adres sieciowy IP i dołącza go do wszystkich innych danych, które strona może dowiedzieć się o Tobie: Twoje nawyki przeglądania, co klikasz, jak długo spędzasz patrząc na daną stronę. Mogą sprzedawać te dane firmom reklamowym, które wykorzystują je do dostosowywania reklam bezpośrednio do Ciebie. Dlatego reklamy w internecie czasami czują się dziwnie osobiste: To dlatego, że są. Twój IP adres może być również używany do śledzenia Twojej lokalizacji, nawet jeśli usługi lokalizacji są wyłączone. Korzystanie z VPN zapobiega pozostawianiu śladów w sieci.

Nie zapomnij także o urządzeniach mobilnych. Mają również adresy IP i prawdopodobnie używasz ich w szerszej gamie lokalizacji niż komputer domowy, w tym publicznych hotspotów Wi-Fi. Zaleca się korzystanie z VPN na telefonie komórkowym podczas łączenia się z siecią, której możesz nie w pełni ufać.

Redakcja KiwiLab
KiwiLab - blog marketingowy serwujący wiedzę z zakresu SEO, PPC, Analityki internetowej, Content Marketingu i Social Media na najwyższym poziomie.
×