Co to jest Asystent Google i co może zrobić?

Google

Odpowiedzią Google na Amazon Alexa i Apple Siri jest Google Assistant. Asystent Google osiągnął niesamowite postępy od czasu jego uruchomienia w 2016 roku i jest prawdopodobnie najbardziej zaawansowanym i dynamicznym z asystentów.

Google rozpowszechnił asystenta dosyć szeroko, bo nie tylko na własnym sprzęcie, ale poprzez partnerstwa z innymi firmami, od lodówek i słuchawek, po głośniki i samochody.

Czym jest Asystent Google?

Google Assistant jest asystentem głosowym Google. Po uruchomieniu Google Assistant zaprojektowanym tak, aby być osobistym pomocnikiem wobec funkcji Google sterowania głosowego.

Google Assistant obsługuje zarówno wprowadzanie tekstu, jak i głosu i będzie śledzić rozmowę, niezależnie od używanej metody wprowadzania.

Co może zrobić asystent głosowy Google?

Asystent Google oferuje polecenia głosowe, wyszukiwanie głosowe i aktywowane głosem sterowanie urządzenia, umożliwiając wykonanie kilku zadań po wymówieniu słów „OK Google” lub „Hej Google”.

Asystent Google umożliwia rozwiązania takie jak:

 • Kontroluj swoje urządzenia i swój inteligentny dom
 • Dostęp do informacji z kalendarzy i innych danych osobowych
 • Znajdź informacje online, od rezerwacji restauracji do wskazówek, pogody i wiadomości
 • Zarządzaj muzyką
 • Odtwarzaj zawartość na Chromecast lub innych kompatybilnych urządzeniach
 • Uruchamianie timerów i przypomnień
 • Ustanawianie terminów i wysyłanie wiadomości
 • Otwórz aplikacje w telefonie
 • Przeczytaj swoje powiadomienia
 • Tłumaczenia ustne w czasie rzeczywistym
 • Graj w gry

Kontynuacja rozmowy oznacza, że nie musisz mówić „Hey Google”, aby uzyskać dalsze informacje. Zamiast tego, gdy już zaczniesz rozmawiać z Google, słucha on odpowiedzi bez konieczności frazy początkowej używanej cały czas. Google może również rozpoznawać profile głosowe dla różnych osób, więc wie, kto z nim mówi i może odpowiednio dostosować odpowiedzi. Możesz również poprosić o wiele rzeczy w tym samym czasie.

asystent głosowy Google

Ponieważ asystent Google zna Cię i rozumie kontekst, będzie reagować w sposób świadomy lub inteligentny. Jest to ważne, ponieważ daje dużo większą moc sterowania głosowego i przenosi go z reakcji tylko na określone frazy lub polecenia.

Funkcje obejmują możliwość odprawy na lot (w zależności od linii lotniczej i miejsca docelowego), a także możliwość rezerwacji pokoju u niektórych partnerów, a także tryb tłumacza na urządzeniach Google Nest i inteligentnych wyświetlaczach. Dzięki niemu możesz poprosić asystent Google o pomoc w prowadzeniu rozmowy w kilkudziesięciu językach.

Wystarczy powiedzieć "Hej Google, bądź moim hiszpańskim tłumaczem", aby uruchomić tryb tłumacza i uzyskać w czasie rzeczywistym wypowiedziane i (na inteligentnych wyświetlaczach) pisemne tłumaczenie, aby pomóc Ci w rozmowie.

Asystent Google w urządzeniach Nest stanowi podstawę inteligentnego sterowania domem. Jest kompatybilny z szeroką gamą urządzeń, dzięki czemu można kontrolować ogrzewanie, światła i wiele więcej za pomocą głosu, chociaż to samo doświadczenie jest dostępne za pośrednictwem wszystkich interfejsów asystent Google.

Które urządzenia oferują asystenta Google?

Asystent Google pierwotnie uruchomiony na smartfonach Google Pixel i Google Home, ale jest teraz dostępny dla prawie wszystkich nowoczesnych urządzeń z systemem Android, w tym urządzeń Wear OS, Android TV, I Nvidia Shield, a także obsługuje samochody, które posiadają Android Auto i inne urządzenia też, takie jak kamery Nest i Lenovo Smart Clock.

Asystent Google jest rodzimy dla inteligentnych głośników Google Nest (dawniej Google Home), ale jest również szeroko dostępny w innych inteligentnych głośnikach od innych producentów, takich jak Sony, Sonos, LG i Panasonic. Podobnie, jest szeroko obsługiwany przez słuchawki (po podłączeniu do telefonu z systemem Android).

Inteligentne urządzenia domowe, takie jak Philips Hue i Ikea's Home Smart, mogą być kontrolowane przez Asystenta Google, a nie tylko przez Google Nest, ale wszędzie tam, gdzie się zdarzy, aby współdziałać z Asystentem.

Asystent Google na telefonach

Asystent głosowy Google jest dostępny na telefonach z systemem Android, a wszystkie najnowsze modele oferują system AI. Nawet urządzenia, które oferują inny system AI, jak Samsung Bixby, również oferują Google Assistant. Zasadniczo, jeśli Twój telefon ma system Android z GMS (Google Mobile Services), Twój telefon ma asystenta Google - więc nie zawiera urządzeń Huawei.

Możliwe jest, aby Asystent odpowiedział, nawet gdy telefon z Androidem jest również zablokowany, jeśli zdecydujesz się za pomocą ustawień i możesz również zdecydować się, aby zobaczyć odpowiedzi na osobiste pytania.

Asystent Google jest również dostępny na iPhone'ach, chociaż istnieją pewne ograniczenia w tym zakresie.

Asystent Google w aplikacjach

Asystent Google może pomóc w nawigacji w Google Maps, zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak i iOS. Za pomocą swojego głosu możesz dzielić się informacjami z przyjaciółmi i rodziną, odpowiadać na teksty, odtwarzać muzykę i podcasty, wyszukiwać miejsca na trasie lub dodać nowy przystanek, wszystko w Google Maps.

Google Assistant może również czytać i odpowiadać na wszystkie powiadomienia .

Asystent współpracuje z wieloma popularnymi aplikacjami do przesyłania wiadomości i SMS, w tym: WhatsApp, Messenger, Viber, Telegram, Wiadomości z systemem Android. Podczas jazdy, asystent Google może automatycznie obliczyć trasę z Google Maps i może wysłać do znajomych, jeśli masz urządzenie z systemem Android.

Urządzenia Google Nest

Głośniki Google Nest są bezpośrednim konkurentem firmy Amazon Echo. Nest Audio to głośnik z funkcją Chromecast, który służy jako asystent sterowany głosem. Jest to pierwszy port połączenia dla asystenta Google w domu. Obecnie w portfolio głośników Nest dostępnych jest pięć urządzeń, w tym Nest Audio, Google Home Max, Nest Mini, Nest Hub drugiej generacji, Nest Hub Max.

Możesz poprosić urządzenia Google Nest o zrobienie wszystkiego, o co poprosisz asystent Google na telefonach z Androidem, jak sterowanie inteligentnym domem, kompatybilność z Chromecast do wysyłania filmów do telewizora i wiele więcej.

Google/Android TV

Android TV oferuje również asystent Google na wielu urządzeniach. Na przykład Sony oferuje telewizory z systemem Android we wszystkich swoich modelach. Jest tu jednak inny typ obsłgu: telewizory Sony nie tylko obsługują Android TV, ale są również zgodne z Google Nest, co oznacza, że można sterować telewizorem poprzez rozmowę z głośnikiem, a także sterować oświetleniem poprzez rozmowę z telewizorem.

Dekodery takie jak Nvidia Shield TV obsługują również Google Assistant, a lista popularnych urządzeń multimedialnych i rozrywkowych obsługujących Assistant stale się rozszerza, z telewizorami Samsung również, a także odbiorników DISH's Hopper. Dzięki wbudowanej funkcji Google Assistant możesz używać głosu do włączania telewizora, zmiany głośności i kanałów oraz przełączania między kanałami.

Google uruchomiło Google TV, który jest interfejsem, który działa na Android TV, aby pomóc w wyszukiwaniu treści, a także kontrolowaniu odtwarzania z innych urządzeń obsługujących asystenta. Przykładem jest Chromecast z Google TV, który oferuje asystent Google bezpośrednio z pilota.

Słuchawki i słuchawki douszne

Istnieje wsparcie dla Google Assistant również w wielu słuchawkach bezprzewodowych, w tym Bose QuietComfort i własnych Pixel Buds Google, a także modeli takich marek jak Harman, JBL, Sony i innych.

Dzięki takiej integracji możesz uzyskać dostęp do asystenta sztucznej inteligencji bez otwierania telefonu - zwykle po prostu naciskasz przycisk i zaczynasz rozmawiać z Asystentem Google.

asystent głosowy

Co to jest Google Assistant Connect?

Google Assistant Connect to platforma, za pomocą której producenci urządzeń mogą łatwiej i taniej wprowadzać Google Assistant do swoich urządzeń. Dla konsumentów oznacza to, że mogą zobaczyć różne rodzaje inteligentnych urządzeń.

Google Assistant będzie obsługiwać tak zwane "przetwarzanie wyższego rzędu" - wiedząc, co jest w kalendarzu, sprawdzając aktualizacje, itp.

Skąd mam wiedzieć, czy mój telefon ma Asystenta Google?

Aby sprawdzić, czy Twój telefon ma Asystenta Google, powiedz „OK Google” lub naciśnij i przytrzymaj przycisk HOME – lub dotknij mikrofonu na pasku wyszukiwania Google. Jest to punkt wyjścia dla asystenta, po którym możesz pisać lub mówić i mieć odpowiedź asystenta. Zazwyczaj podczas konfiguracji systemu Android pojawi się monit o skonfigurowanie asystenta.

Asystent Google vs Amazon Alexa

Obie te platformy idą w parze, oferując podobne urządzenia i podobne funkcje. Ambicje są na ogół takie same, aby być asystentem osobistym z różnych urządzeń. Google ma oczywistą przewagę, jeśli chodzi o Androida. Wie, kim jesteś, czego szukasz, jakich masz znajomych, jakie są Twoje nawyki przeglądania, zawartość kalendarza i gdzie się udajesz, wszystko dzięki zbiorowi danych w Androidzie.

Alexa, z drugiej strony, wie, co kupujesz na Amazon.

Ale ta przewaga Androida rozszerza się dalej. Jest zaimplementowany w systemie operacyjnym wielu telefonów (nie użytkowników iPhone), więc masz Google Assistant z tobą cały czas. Amazon Alexa ma aplikację na smartfony, ale nie jest tak zintegrowany z telefonami.

Asystent Google działa świetnie w telefonie wraz z dostępem do większej liczby funkcji w telefonie - takich jak uruchamianie aplikacji. Google ma również wsparcie hotword na telefonach, podczas gdy wsparcie Alexa hotword jest ograniczone do urządzeń takich jak własne Amazon Fire.

Google jest również lepszym sposobem wyznaczania tras, często dając lepsze wyniki wyszukiwania. W telefonie, znajdowanie adresu i nawigacji jest podstawową umiejętnością. Alexa znajdzie adresy i raportuje o ruchu drogowym, ale to nie jest takie samo, jak uzyskanie dostępu do prawdziwej nawigacji i map.

Ale jeśli chodzi o zadania domowe, takie jak odtwarzanie muzyki lub praca z tymi kompatybilnymi urządzeniami, doświadczenie jest bardzo bliskie - i pewien stopień osobistych preferencji pojawi się w obu.

Redakcja KiwiLab
KiwiLab - blog marketingowy serwujący wiedzę z zakresu SEO, PPC, Analityki internetowej, Content Marketingu i Social Media na najwyższym poziomie.
×