Co to jest domena internetowa?

domena

Domena to część nomenklatury adresów internetowych, której ktoś użyłby do znalezienia Twojej witryny lub strony Twojej witryny w Internecie. Jest to ciąg tekstu powiązany z numerycznym adresem IP witryny internetowej, który jest znacznie łatwiejszy do zapamiętania i wyszukiwania. Takie krótkie początkowe wyjaśnienie domena co to znaczy może nie być w 100% skutecznie, dlatego przeczytaj dalszą część naszego wpisu.

Jaka jest nazwa domeny www?

To co powinieneś wiedzieć o domenie to to, że nazwa domeny stron internetowych to ciąg tekstu odwzorowywany na alfanumeryczny adres IP, używany do uzyskiwania dostępu do witryny internetowej z oprogramowania klienckiego.

W prostym języku nazwa domeny to tekst, który użytkownik wpisuje w oknie przeglądarki, aby przejść do określonej witryny. Na przykład nazwa domeny Google to „google.com”.

Właściwy adres strony internetowej to złożony numeryczny adres IP (np. 192.0.1.1), ale dzięki DNS użytkownicy mogą wprowadzić przyjazne dla człowieka nazwy domen i zostać przekierowani do stron, których szukają. Ten proces jest znany jako wyszukiwanie DNS.

Domeny internetowe i kto zarządza nazwami?

Wszystkie nazwy domen są zarządzane przez rejestry domen, które przekazują rezerwację nazw domen rejestratorom. Każdy, kto chce stworzyć stronę internetową, może zarejestrować nazwę domeny u rejestratora. Odpowiednio dobrana nazwa domenowa jest kluczowa w rozwijaniu serwisu, do którego zostanie przypisana.

Jakie są części nazwy domeny oraz budowa domeny?

Kluczowe przy wyborze nazw domen info jest to, że są one zwykle podzielone na dwie lub trzy części, z których każda jest oddzielona kropką. Podczas czytania od prawej do lewej identyfikatory w nazwach domen przechodzą od najbardziej ogólnych do najbardziej szczegółowych.

Sekcja po prawej stronie ostatniej kropki w nazwie domeny to domena najwyższego poziomu (TLD). Należą do nich „ogólne” domeny TLD, takie jak domena com, net i org, a także krajowe domeny TLD, takie jak „.pl” i „.uk”.

Na lewo od TLD znajduje się domena drugiego poziomu (2LD), a jeśli jest coś na lewo od 2LD, nazywa się to domeną trzeciego poziomu (3LD). Spójrzmy przykład:

W przypadku nazwy domeny Google w USA „google.com”:

  • „.com” to TLD (najbardziej ogólna)
  • „google” to 2LD (najbardziej szczegółowe)

Dlaczego potrzebujesz dobrej nazwy domeny?

Zadajesz sobie pytanie moja domena co to znaczy dla mojego biznesu. Otóż teraz poznasz kilka powodów, dla których potrzebujesz dobrej nazwy domeny dla swojej firmy lub projektu oraz dobrze dobranych elementów takich jak domena i hosting:

  • zapamiętywanie - Twoi odbiorcy mogą technicznie odwiedzić Twoją witrynę bez nazwy domeny, wprowadzając jej adres IP. Ponieważ jednak składa się z ciągu liczb, trudno go zapamiętać. Nazwy domen i adres domeny pomagają stronie internetowej być bardziej dostępnym dla użytkowników Internetu
  • skuteczny branding - dobrze przemyślana nazwa domeny, czyli adres domenowy pomoże zakomunikować Twój projekt lub firmę w sposób zgodny z wartościami i misją Twojej marki
  • wiarygodność - witryny korzystające z niestandardowych nazw domen wyglądają bardziej profesjonalnie niż te z bezpłatną nazwą domeny, na przykład połączenie hosting i domena w formie adresu twojawitryna.xyz.com
  • niestandardowe adresy e-mail – posiadana domena strona internetowa umożliwia tworzenie unikalnych i profesjonalnych firmowych kont e-mail, takich jak [email protected]. Dzięki temu Twoja marka będzie spójna w różnych kanałach online.
  • SEO - zapadająca w pamięć nazwa domeny z odpowiednimi słowami kluczowymi pozytywnie wpłynie na optymalizację Twojej witryny pod kątem wyszukiwarek, poprawiając jej rankingi w wyszukiwarkach.

Domena co to znaczy i jak działają domeny?

Każdy adres internetowy ma dwa główne elementy. Pierwszy element adresu internetowego to nazwa domeny co już wiesz i czego można było dowiedzieć się z powyższych akapitów, które opisują domena definicja.

Drugi natomiast hosting domena, czyli serwer hostingowy. Wszystkie nazwy domen są powiązane z odpowiednimi adresami IP i wskazują konkretne serwery sieciowe, na których znajdują się strony internetowe, dlatego hosting domen jest niesamowicie ważny.

Gdy użytkownik wprowadza nazwę domeny do przeglądarki, szuka ona powiązanego adresu IP w globalnej sieci serwerów systemu nazw domen (DNS).

Następnie serwer z informacją o adresie IP zwraca go do przeglądarki internetowej, która żąda danych o stronie od usługi hostingowej domeny. Ten serwer internetowy przechowuje wszystkie dane witryny, w tym jej pliki, bazę danych i kod HTML.

Gdy domena hosting odeśle dane z powrotem, przeglądarka internetowa konwertuje je na stronę internetową, którą użytkownicy mogą odwiedzić.

Jak zapewnić bezpieczeństwo nazwy domeny?

Gdy nazwa domeny zostanie zarejestrowana u rejestratora, rejestrator ten jest odpowiedzialny za powiadomienie rejestrującego o zbliżającym się wygaśnięciu domeny i danie mu szansy na odnowienie, aby nie utracił swojej nazwy domeny.

W niektórych przypadkach rejestratorzy żerują na wygasłych nazwach domen swoich użytkowników, kupując te domeny zaraz po ich wygaśnięciu, a następnie sprzedając je z powrotem pierwotnemu rejestrującemu po wygórowanej cenie. Ważne jest, aby wybrać uczciwego i godnego zaufania rejestratora, aby uniknąć tego rodzaju drapieżnych praktyk.

Fundament to domena nazwa i je różne rodzaje domen

Różne rodzaje nazw domen mogą ujawnić więcej informacji o stronie internetowej. Oto niektóre z najczęstszych typów:

TLD: domena najwyższego poziomu

Domena najwyższego poziomu to rozszerzenie domeny. W Internecie dostępne są różne domeny TLD, ale najbardziej popularne są domeny .com, z których korzysta ponad 54% wszystkich witryn. Popularne rozszerzenie generuje duży ruch organiczny, ponieważ użytkownicy często piszą je domyślnie.

Jednak mniej popularne rozszerzenie, takie jak .online, jest często tańsze i może uczynić domenę bardziej wyjątkową.

Wraz z rosnącą liczbą codziennie tworzonych nowych witryn, popularność określonej domeny najwyższego poziomu może również ulec zmianie w przyszłości.

ccTLD: co to jest domena strony internetowej najwyższego poziomu z kodem kraju

Krajowa domena najwyższego poziomu to rozszerzenie specyficzne dla określonego kraju. Składa się z dwóch liter opartych na międzynarodowych kodach krajów.

Niektóre platformy pomagają znaleźć prawidłowe kody krajów, na przykład baza danych Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Aby to zilustrować, witryny z Niemiec używają .de jako swoich rozszerzeń, podczas gdy domeny .pl są najczęściej rejestrowane dla witryn z siedzibą w Polsce i tak dalej.

ccTLD jest przydatne dla firmy, która koncentruje się na określonym kraju. W ten sposób międzynarodowe firmy mogą różnicować swoje treści dla różnych regionów.

Czym jest domena gTLD, czyli ogólna domena najwyższego poziomu

Ogólna domena najwyższego poziomu to rozszerzenie, które nie opiera się na kodzie kraju. Nie ma określonych kryteriów uzyskania domeny gTLD. Jednak niektóre rozszerzenia są sponsorowane przez wyznaczone agencje lub organizacje. Niemniej jednak musisz uważać, aby nie pomylić odwiedzających, ponieważ niektóre domeny mają określone skojarzenia. Na przykład rozszerzenie .org jest powiązane z witrynami organizacji.

Niektóre ogólne domeny TLD są zarezerwowane dla określonych typów rejestrujących. Na przykład instytucja akademicka może używać domeny .edu, a agencja rządowa może używać domeny .gov.

Jeśli Twoja firma lub projekt nie należy do określonej kategorii, nie będziesz mógł korzystać z powiązanych z nią ogólnych TLD, ale zamiast tego możesz użyć popularnych rozszerzeń, takich jak .com lub jej pierwsza alternatywna domena .net, albo .xyz.

Struktura domen i inne typy nazw domen

Skupiliśmy się na różnych typach rozszerzeń powyżej. Poniżej przedstawiono inne dostępne struktury nazw domen oraz nazwa adresu.

Drugiego poziomu domena internetowa co to?

Domena drugiego poziomu (SLD) znajduje się poniżej TLD w hierarchii nazw domen. SLD to sekcja nazwy domeny znajdująca się na lewo od ostatniej kropki. Niektóre rejestry nazw domen wykorzystują domenę drugiego poziomu do wskazania rejestracji konkretnego podmiotu.

Subdomena

Subdomena oznacza odrębną dywizję od domeny nadrzędnej, która nadal korzysta z tych samych serwerów. Nie ma potrzeby rejestrowania subdomeny. Technicznie rzecz biorąc, www większości adresów URL jest subdomeną, która pokazuje, że witryna jest częścią sieci WWW.

Najczęstszym powodem tworzenia subdomen jest organizowanie i dzielenie treści internetowych na osobne sekcje. Na przykład Google używa developers.google.com, aby dostarczać programistom określone informacje.

Innym zastosowaniem subdomeny jest utworzenie kolejnej strony internetowej o tej samej nazwie, ale w różnych językach.

Bezpłatna domena

Kreatory stron internetowych, takie jak WordPress.com, lub systemy zarządzania treścią, takie jak Blogger, często oferują bezpłatne nazwy domen dla nowych użytkowników. Zwykle początkujący korzystają z tej okazji, aby stworzyć swoje strony internetowe, zanim zainwestują w nie pieniądze.

Bezpłatny adres internetowy - bezpłatne domeny internetowe - często ma taką samą strukturę jak subdomeny.

Co to jest hosting domeny i różnica między domena a hosting?

Aby poznać dostępne domeny, a następnie utworzyć stronę internetową, potrzebujesz zarówno nazwy domeny, jak i hostingu. Ze względu na ich współzależną naturę i fakt, że najczęściej ta sama firma zapewnia jedno i drugie, wielu myli ich cel i związek i domena znaczenie nieco traci na uwadze.

Celem jakim jest założenie domeny internetowej, to najłatwiejszym sposobem zrozumienia, czym jest hosting i czym różni się on od nazwy domeny, jest wyobrażenie sobie swojej witryny jako kompleksu apartamentów, w którym każdy apartament jest inną stroną witryny.

Aby ten budynek mógł istnieć, najpierw potrzebujesz kawałka ziemi, na którym go zbudujesz. W internecie wspomniana ziemia, na której budujesz swoją witrynę, jest znana jako hosting. Wszystkie pliki i dane, które składają się na Twoją witrynę, są przechowywane na serwerach internetowych, które wysyłają je do osób odwiedzających Twoją witrynę.

Jednak, aby użytkownicy mogli odwiedzić Twoją witrynę, muszą wiedzieć, gdzie ją znaleźć. Technicznie rzecz biorąc, możesz po prostu udostępnić im adres IP swojej witryny i zakończyć to.

Z drugiej strony moglibyśmy technicznie po prostu udostępnić współrzędne geograficzne zamiast nadawać nazwy i numery każdej ulicy i budynkowi. Jak zapewne już się domyśliłeś, nazwy domen służą jako adres twojego metaforycznego kompleksu mieszkalnego.

Jeśli chcesz pójść o krok dalej i skierować odwiedzających na określoną stronę swojej witryny, wystarczy dodać ścieżkę po nazwie domeny. Posiadanie czegoś takiego jak „/blog” jest ekwiwalentem adresu internetowego dodawania numeru mieszkania do adresu fizycznego.

I oczywiście ulice, którymi ludzie odwiedzają Twój wirtualny kompleks apartamentów, reprezentują Internet.

Redakcja KiwiLab
KiwiLab - blog marketingowy serwujący wiedzę z zakresu SEO, PPC, Analityki internetowej, Content Marketingu i Social Media na najwyższym poziomie.
×