Co to jest responsywna strona internetowa?

Responsywna strona

W tym wpisie omówimy, czym jest responsywna strona internetowa i jakie ma znaczenie w świecie blogów i marketingu internetowego.

Wraz z rozwojem Internetu wiele firm zaznaczyło swoją obecność w Internecie za pośrednictwem strony internetowej lub bloga. Każdego dnia uruchamianych jest prawie 1000 stron internetowych i blogów.

Wcześniej użytkownicy używali tylko komputerów stacjonarnych ze standardowym rozmiarem ekranu, a twórcy stron internetowych projektowali strony internetowe tak, aby pasowały do ekranu komputera.

Wraz z rozwojem technologii komputery stacjonarne zamieniły się w laptopy, laptopy w smartfony, tablety, a teraz wreszcie w smartfony.

Google poinformowało, że ponad 70% ruchu internetowego jest obecnie kierowane przez urządzenia mobilne, dlatego Google naciska na twórców stron internetowych, aby dbali o responsywność stron stron internetowych.

Co to jest responsywna strona internetowa?

Odpowiadając na pytanie co to jest strona responsywna, znacza to, że treść lub układ strony internetowej jest elastyczny i dopasowuje się do różnych rozmiarów ekranów, na których są wyświetlane. Jeśli naszą witrynę na komputerze, układ może różnić się od układu na urządzeniu mobilnym. Jednak komponenty będą prawie takie same.

Dzieje się tak, ponieważ nasz blog jest responsywny. Im mniejszy ekran przeglądarki, na której się znajdujesz, tym bardziej strona dostosuje się do dostosowanego rozmiaru ekranu i to jest właśnie strona responsywna.

Strony responsywne to podejście do zakodowania projektu strony internetowej w celu prawidłowego renderowania układu na różnych rozmiarach ekranu lub na różnych urządzeniach. Aby zapewnić tę responsywność stron, używany jest specjalny kod.

Pozwala on stronie używać różnych reguł stylów CSS w zależności od rozmiarów urządzenia, a kody te odpowiednio formatują układ treści. Responsywność strony i to podejście jest również nazywane płynnym systemem siatki projektowania stron internetowych.

Strona responsywna i jej rodzaje

Projekty strony responsywny znaczenie ma większe niż Ci się wydaje ponieważ obecnie 90 na 100 osób używa smartfonów lub tabletów do przeglądania Internetu. W rzeczywistości sprzedaż komputerów stacjonarnych drastycznie spadła w ciągu ostatnich kilku lat, a nawet sprzedaż laptopów spada, ponieważ smartfony mogą robić prawie wszystko, co laptopy.

Dlatego standardowo zaprojektowana strona internetowa może nie pasować do tych różnych urządzeń i stwarza trudności w czytaniu treści, stąd też tak ważne są responsywne strony internetowe.

Wielu użytkowników czuje się nieswojo, jeśli witryna nie jest responsywna i może opuścić witrynę wcześniej, co prowadzi do zmniejszenia ruchu i utraty przychodów. Responsywne strony www to zdecydowany krok w przód.

Mówiąc o responsive design strony (RWD responsive web design), mamy do wyboru podstawowe projekty takie jak

  • responsywny układ - nazywa się to również projektowaniem adaptacyjnym, w którym każdy blok stron internetowych jest kodowany ze stałą szerokością, zwykle wyrażoną w pikselach. Te stałe szerokości są zwykle dostosowywane do rozmiarów ekranu za pomocą specjalnego kodu zwanego punktami przerwania, uzyskiwanymi przez implementację reguł zapytań o media CSS. Pozwala to na automatyczne dopasowanie strony do rozdzielczości ekranu.
  • układ płynny - jest podobny do układu responsywnego z niewielkimi zmianami, w których szerokość jednostki jest zwykle wyrażana w jednostkach względnych zwanych em lub % (procent). Takie podejście do cechy jaką jest responsywność strony internetowej jest procesem czasochłonnym, ponieważ każdy blok strony internetowej powinien być testowany pod kątem ich zachowania. Zachowanie oznacza różne ruchy, takie jak rozciąganie, ustawianie w lewo lub w prawo w dowolnym kierunku, umieszczanie różnych elementów na górze lub na dole kolejnych elementów itp.
  • płynny układ responsywny - ta metoda projektowania obejmuje wspólne funkcje układu responsywnego i układu płynnego. Zawiera pewne specjalne kody zwane punktami przerwania, osiągnięte dzięki implementacji reguł CSS Media Query, które zmieniają płynne zachowanie, jak wspomniano powyżej. Układ responsywny to najczęściej stosowana metoda projektowania strony internetowej, ponieważ jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób na stworzenie pięknej i funkcjonalnej strony internetowej zachowując jej responsywnośc.

Responsywne strony  i ich znaczenie

Brak responsywności to duża wada, a responsywna strona internetowa stała się obecnie ważniejsza, ponieważ ponad połowa ruchu na stronie internetowej / blogu odbywa się za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Nawet Google uruchomiło własne aktualizacje algorytmu, które stwierdzają, że witryna responsywna na urządzenia mobilne będą miały wyższą pozycję w porównaniu z witrynami nieresponsywnymi.

Responsywna strona www i jej układ jest bardzo elastyczny dla wszystkich rozmiarów ekranu i rozdzielczości, tworząc w ten sposób jednolity wygląd. Nie ma znaczenia, czy użytkownik odwiedza Twoją witrynę za pomocą smartfona czy laptopa, elastyczny układ pozwoli użytkownikowi na łatwą nawigację, zapewniając optymalne wrażenia.

Wszystkie strony internetowe wymagają odpowiedniego wezwania do działania. Gdy masz responsywną stronę internetową, możesz umieścić wezwanie do działania, patrząc na rozdzielczość ekranu. W związku z tym wezwania do działania będą mniejsze na urządzeniach mobilnych, a większe na komputerach.

Odpowiedni RWD design strony zwiększa zakres doświadczeń użytkownika, tworząc tym samym pozytywny odbiór Twojej marki i biznesu. To sprawia, że ​​częściej odwiedzają Twoją witrynę w przyszłości, a tym samym pomaga zwiększyć sprzedaż i obroty.

Google oficjalnie zadeklarowało, że responsywny układ jest ważnym czynnikiem rankingowym w wynikach wyszukiwania. Ponieważ SEO jest ważnym czynnikiem dla każdej strony internetowej, zawsze lepiej jest mieć stronę responsywną.

Skoro wiesz już co to jest responsywna strona internetowa to z pewnością domyślasz się, że elastyczny układ wykorzystuje bardzo niewiele plików CSS do renderowania stron internetowych, eliminuje zależność czasową w pobieraniu plików CSS.

Responsywna witryna oznacza, że ​​masz tylko jedną witrynę dla wszystkich użytkowników o różnych rozmiarach ekranu, co eliminuje gorączkowy proces utrzymywania różnych wersji witryn. Responsywna witryna internetowa oznacza również lepsze buforowanie po stronie serwera, a tym samym mniejsze wykorzystanie zasobów serwera i szybszą witrynę. Zdecydowanie koszt strony responsywnej jest wart inwestycji.

Rozpoczęcie i prowadzenie SEO jest znacznie prostsze i płynniejsze dzięki stronie internetowej przyjaznej dla urządzeń mobilnych. Koszty eksploatacji są również niższe w przypadku responsywnych witryn internetowych, ponieważ jedna wersja witryny wystarcza do obsługi różnych użytkowników.

Strona responsywna jak zrobić, czyli wskazówki dotyczące idealnej responsywnej strony internetowej

Dbając o tworzenie strony responsywnej użyj rozmiarów względnych deklarując wartości atrybutu „szerokość”, dołącz wartość em lub % zamiast używać stałej szerokości px (pikseli).

Twórz punkty przerwania jest to przydatne do tworzenia bardziej elastycznego układu obsługującego szeroki zakres rozmiarów ekranu.

Projektuj pod kątem najmniejszych punktów przerwania, a następnie dąż do osiągnięcia największego rozmiaru ekranu.

Nie używaj elementów w dużej mierze o stałej szerokości w dowolnym miejscu na stronie.

Dlaczego potrzebujesz responsywnej strony internetowej?

Możesz zadać sobie pytanie: czy to naprawdę takie ważne, czy moja witryna jest zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych? Faktem jest, że Google patrzy na mobilną wersję Twojej witryny, aby określić, jak powinna ona zajmować pozycję w wynikach wyszukiwania. Podsumowując - słaba strona mobilna = niskie rankingi = mniejszy ruch. W dłuższej (i krótkiej) perspektywie oznacza to, że nigdy nie było ważniejsze, aby Twoja witryna działała i dobrze wyglądała na urządzeniach mobilnych.

Czy strony WordPress są responsywne?

To, czy witryny WordPress są responsywne, zależy od motywu Twojej witryny WP. Motyw WordPress jest odpowiednikiem szablonu statycznej witryny internetowej i kontroluje projekt oraz układ treści.

Jeśli używasz domyślnego motywu WordPress, takiego jak Twenty Twenty, projekt jest responsywny, ale ponieważ jest to projekt jednokolumnowy, możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, patrząc na niego na różnych ekranach.

Jeśli używasz innego motywu WordPress, możesz sprawdzić, czy jest responsywny, porównując jego wygląd na różnych urządzeniach lub korzystając z Narzędzi dla programistów Chrome.

Responsywna strona i wnioski

Teraz, gdy usłyszysz, jak projektanci stron internetowych mówią o responsywnym projektowaniu stron internetowych, będziesz wiedział, że nie chodzi tylko o to, aby witryna wyglądała dobrze i działała płynnie na mniejszych, mobilnych ekranach.

Będziesz wiedział, że to podejście do projektowania opiera się na zasadzie tworzenia witryn internetowych wszystkich rozmiarów, które zapewniają użytkownikom najbardziej optymalne wrażenia — bez względu na to, czego używają do przeglądania witryny.

Responsywność stron to wciąż stosunkowo nowa koncepcja, która wciąż ewoluuje i zmienia się. Dlatego tak wiele osób wciąż nie może dojść do porozumienia co do tego, co sprawia, że ​​projektowanie responsywne jest istotne.

Czy chodzi o to, aby wszystko dobrze widzieć na ekranach urządzeń mobilnych? Czy chodzi tylko o czasy ładowania i wysokiej jakości obrazy, które cieszą oko? Czy chodzi o czysty projekt i łatwe do odczytania treści?

Mówiąc strony responsywne chodzi o poprawę doświadczenia użytkownika, ponieważ nikt nie chce mieć do czynienia z witryną, która jest powolna, niewyraźna, trudna do odczytania, zagracona lub trudna w nawigacji. Jeśli szukasz witryny internetowej i jeszcze nie zastanawiałeś się nad przejściem na stronę responsywną, mam nadzieję, że ten artykuł zmieni Twoje zdanie.

Redakcja KiwiLab
KiwiLab - blog marketingowy serwujący wiedzę z zakresu SEO, PPC, Analityki internetowej, Content Marketingu i Social Media na najwyższym poziomie.
×