Filtr: wyklucz ruch wewnętrzny (adres IP) – Google Analytics

23/09/2019 (aktualizacja: 08/10/2019)
 • Czas czytania: 3 min
5,0 rating
5 (1 ocena)

Filtry w Google Analytics stosowane w widokach danych są kluczowym elementem konfiguracji tego narzędzia. Pozwalają wykluczyć niechciany ruch, a tym samy poprawić jakoś gromadzonych danych.

Zastosowanie filtra – wyklucz ruch wewnętrzny (adres IP)

Filtr wykluczający adres IP pozwala wyeliminować ruch pochodzący z konkretnego adresu IP. W związku z tym może się sprawdzić w wielu sytuacjach. Niestety pewnym ograniczeniem może okazać się konieczność posiadania stałego adresu IP. W przypadku zmiennego adresu IP filtr nie będzie skuteczny.

Odfiltrowanie ruchu własnego – korzystając z własnego serwisu, generowany jest ruch, który może wpłynąć negatywnie na jakość prowadzonych analiz. Szczególnie w przypadku większych firm, ruch własny może stanowić znaczący udział w ruchu ogółem, wykluczenie adresu IP pozwoli rozwiązać problem zaburzenia gromadzonych danych.

Wykluczenie ruchu partnerów i agencji zewnętrznych – niepożądany ruch w serwisie może być także generowany przez partnerów, z którymi współpracujemy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zewnętrznych agencji marketingowych. Specjaliści z tych firm przygotowując różnego rodzaju kampanie marketingowe często odwiedzają nasz serwis. Generowany w ten sposób ruch również zaburza zbierane dane, gdyż rejestrowane zachowanie w witrynie znacząco odbiega od typowego użytkownika.

Utworzenie filtra – wyklucz ruch wewnętrzny (adres IP)

Krok 1. Przejdź do sekcji Administracja
Krok 2. Wybierz odpowiedni widok
Krok 3. Na poziomie widoku danych kliknij w Filtry
Krok 4. Następnie kliknij Dodaj filtr

 • Nazwa filtru: Wyklucz wewnętrzne IP
 • Typ filtra: Niestandardowy > Wyklucz
 • Pole filtru: Adres IP
 • Wzorzec filtru:
  • W przypadku wykluczania tylko jednego adresu IP np. 192.168.0.1 wprowadź wartość:
   ^192\.168\.0\.1$
  • Dla wielu adresów skorzystaj z separatora “pipe” („|”), przykładowo dla adresów 192.168.0.1 i 255.255.255.1:
   ^192\.168\.0\.1$|^255\.255\.255\.1$
  • W razie potrzeby wykluczenia określonego zakresu adresów IP można skorzystać z konstruktora wyrażeń regularnych. Dla przykładu, adresy IP od 192.168.0.1 do 192.168.0.99:
   ^192\.168\.0\.([1-9]|[1-9][0-9])$

Google Analytics - filtr wykluczający ruch wewnętrzny (adres IP)

Krok 5. Kliknij Zapisz

Od tej chwili w wybranym widoku wykluczony zostanie ruch wewnętrzny.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Oskar Chęciak
Oskar Chęciak
Interesuje się szeroko pojętymi zagadnieniami związanymi z marketingiem oraz internetem. Szczególną uwagę przykłada do analityki internetowej, optymalizacji różnych procesów oraz pozycjonowania. Z zamiłowania tworzy strony internetowe oraz programuje.

Podobne wpisy